Hnědá Krátkosrstá Koza

Zdomácnění koz se odehrálo na území Malé a Střední Asie.Předpokládá se že proběhlo přibližně 8-7 tisíc let před našim letopočtem.Kozy jsou rozšířeny po celém světě.Daří se jim v pralesních oblastech,v pouštích i polopouštích.Umí se dobře přizpůsobit i na omezený přísun vody.Kozy jsou nenáročné na pastvu a přitom poskytují mnohostraný užitek. MASO-MLÉKO-KŮŽI.DSCN1560.jpg

  Hnědá krátkosrstá Koza je nejčastěji chována v podhorských oblastech.Koncem 19 a začátkem 20 století byla vyšlechtěna za pomocí kozy Harcké.Je o něco menší než koza bílá krátkosrstá.Kozy váží kolem 50Kg-kozli dosahují až 70kg.Toto plemeno je odolnější a snáze se přizpůsobuje drsnějším klimatickým podmínkám.Je po celém těle hnědá v různých odstínech,jen pruh na hřbetě,spodní část končetin,mulec,vnitřek uší a okolí očí jsou černé.

  Užitkovost je srovnatelná s kozou bílou krátkosrstou.(někdy je dojivost menší než u kozy bílé)

        KOZA      KOZEL
VÝŠKA     60-70cm      70-80cm
HMOTNOST     45-55kg      60-70kg

Dojivost koz je kolem 800kg.Tučnost mléka je v průměru 3,6%.Obsah bílkovin 2,7%.Plemeno je zařazeno mezi genové rezervy ČR.

DSCN1666.jpg

Koza je klidné a nebojácné zvíře díky čemuž jí lidé často považují za chytrou.Na Naší Farmě chováme menší stádečko Hnědých Krátkosrstých koziček.V případě zájmu o kůzlátka,čerstvé kozí mléko nebo kozí sýry Nás neváhejte kdykoli kontaktovat.

Aktuální dostupnost produktu si vždy ověřujte telefonicky.

 

Příklad krmné dávky pro dospělé kozy

Letní                                         Zimní

Zelená píce     5-7kg Luční seno               3kg
Luční seno     1kg Mrkev              2-4ks
Ovesný šrot     0,5kg Cukrovarské řízky              0,2kg
Minerální směs    0,01kg  Minerální směs

            0,01kg

Tottaly copy.jpg

Aktuálně

Najděte si nás na Facebooku,a přidejte se k nám.Sledujte průběh života na Farmě,aktuální nabídky a bavte se se zvířátky.Těšíme se na Vás.

https://www.facebook.com/
facebook-icon.jpg

Kontakt:

Ing Nikola Brožová
Michal Jurášek
Svaryšov 1
Tel:739 62 62 10
Email:nebesti.certici@seznam.cz

Najdete nás zde