Holandská zakrslá

koza

 

Dovolte abychom Vám představili roztomilé čertíky s andělskou povahou.

 

Již podle názvu pochází tato kozička z Holandska, i když v Německu bývá též nazývána „německá zakrslá“.Toto nejmenší plemeno koz bylo u nás dříve chováno téměř výhradně v zoologických zahradách,  v dnešní době jsou chovány jak v ZOO tak u soukromých chovatelů, ve variantách černé,hnědé,dvou a tříbarevné.

 

Zvířatka se mají někdy radši než my lidé

Na rozdíl od druhého u nás chovaného plemene kozy kamerunské, má jemnější,vzhlednější a ušlechtilejší dojem. Je  menší s kohoutkovou výškou 45 cm a hmotností do 25 kg. Na první pohled zaujmou jemné, pěkně tvarované, pravidelné, ne ploché růžky a to u obou pohlaví. Na krku   může, ale nemusí mít přívěsky a stejné je to s bradkou. Přes svou jemnost je toto plemeno dobře osvalené,širšího hrudníku, s větším břichem. Při porovnání s klasickými velkými plemeny zaujmou nepoměrně krátké končetiny.Srst je jemná, lesklá, krátká a dobře přiléhavá, delší na hřbetě (hlavně u kozlíků). Bradku má hlavně kozel, někdy ji mívá i  vůdčí samice ve stádě.


 

 

 

 

 

   Elvira                                                                            Kozlik Lojzik

Tyto zvířátka nemají z hlediska užitkovosti  žádný hospodářský význam, chovájí se pro radost, jako vynikající společníci na hraní k dětem (svou inteligencí a chováním připomínají psa). Holanďanky se nedojí,mléko má pouze pro potřebu kůzlat.Jejich povaha je individuální, obecně je toto plemeno klidné, mírné, dobrácké a mazlivé,je vhodné pro děti - to platí i pro kozlíky (pokud kůzle úmyslně nenaučíme trkat). Občas se stává, že okusují dřevěné části ustájení, proto je vhodné jim pravidelně podávat větve k okusu.Velmi rády z nich olupují kůru, slabé výhonky konzumují celé,  není to zlozvyk - je to jejich přirozená potrava, která v přírodě tvoří velkou část jejich jídelníčku.

 

   Pro úspěšný chov je třeba jim dopřát kvalitní suché zimní ustájení.Od jara do podzimu jim postačí venkovní výběh s přístřeškem chránícím před průvanem a deštěm. Velikost stáje pro jednu kozu je cca 1,5 - 2 m2. Při novostavbě stáje jako podlahu doporučujeme prkna. Milují uměle vytvořené skalky např:hromadu z bezpečně poskládaných větších kamenů, na kterých si hrají a používají je jako přírodní drbátka, můžou se využít i různě velké dřevěné špalky .Ve výběhu a nebo ve stáji je dobré umístit drbátka, aby kozy neničily vybavení. Oplocení doporučujeme drátěné lesní pletivo vysoké 150 cm,nebo elektrický ohradník. 

   

   

KOZIČKU A NEBO KOZLÍKA?    

 Tuto otázku je potřeba si dobře rozmyslet, hlavně když s chovem nechcete pokračovat. Obecně doporučuji koupit dvě kozičky, protože koza je stádové zvíře a jedna sama by velmi trpěla, zvlášť v případě, že doma není celý den nikdo a z práce se vracíte až k večeru. Kozička, po dosažení pohlavní dospělosti a hlavně tedy na podzim, se bude dožadovat nakrytí a když v okolí žádného kozlíka neseženete, bude poptávku a sní spojené průvodní chování (nepříjemné třídenní usilovné mečení) pravidelně každé tři týdny opakovat a to po dobu několika měsíců. Kozlík bude do roka bezproblémový, po této době začne být cítit, ale když v okolí není přítomna žádná říjná koza, nebo ovce! , je tento zápach akceptovatelný. Kastrovaný kozlík je pro potřeby mazlíka ideální a plně splňuje požadavek na bezproblémového nesmrdícího kamaráda, se kterým se nebudete nudit.

Zkrátka vše hovoří jasně,jsme ti nejlepší společníci na Váš dvůr či zahrádku.Ať už nás budete chtít jen dvě kozičky na mazlení jako společníky,nebo kozičku a kozlíka a odchovávat svá malá kůzlatka neváhejte a oslovte Farmu Nebeští Čertíci.Při odběru vždy uvidíte oba rodiče Vašich nových miláčků,prostředí ve kterém vyrůstají a ani moc nevymetou Vaši peněženku.

Tottaly copy.jpg

Aktuálně

Najděte si nás na Facebooku,a přidejte se k nám.Sledujte průběh života na Farmě,aktuální nabídky a bavte se se zvířátky.Těšíme se na Vás.

https://www.facebook.com/
facebook-icon.jpg

Kontakt:

Ing Nikola Brožová
Michal Jurášek
Svaryšov 1
Tel:739 62 62 10
Email:nebesti.certici@seznam.cz

Najdete nás zde